AĞIZ KOKUSU ve NEFES KOKUSU
NASIL ÖLÇÜLÜR (ÖLÇME TEKNİKLERİ)


Ağız kokusu ölçüm kliniği


Nasıl ölçüm yapıldığını anlatan videoyu tıklayarak izlemek mümkündür.
Halitorium ağız kokusu kliniğinde ağız kokusu nasıl ölçülür
Halimeter eksik ve kusurlu bir cihazdır.
Halitorium ağız kokusu klinikte sadece aşağıdaki cihazlar kullanılır.

Halitorium ağız kokusu kliniğinde kullanılan cihazlarHalitorium ağız kokusu kliniğinde kullanılan cihazlar
Ağız kokusunun sebebi ne olursa olsun 3 tane kaynağı vardır: Ağız-Burun-Nefes. Ölçümler bu 3 kaynağı hedef almak zorundadır. Sadece ağızdan yapılan ölçümler eksiktir. Halitorium ağız kokusu ölçme kliniğinde her hastaya aşağıdaki testlerin hepsi yapılır.

Aşağıdaki resimde ağız (solda) ve nefes (sağda) kokusu ölçümü yapılmaktadır
ağızdan gaz ölçümü  burundan ve nefesten gaz ölçümüAĞIZ KOKUSU ÜRETİM KAPASİTESİ ÖLÇMEK
Bireyin statik ağız kokusu ölçülür, ağzına 1 yudum protein solüsyonu verilir. 1 dakika ağızda bekletmesi istenir. Sonra ağızdan yeniden ölçüm yapılır. Ağız kokusu farkı tespit edilir
Bu durumda her sağlıklı birey 10 ppm seviyesinde ağız kokusu üretirken, ağız kokusu üretebilme kapasitesi yüksek olan bazı bireyler 15-20 ppm ağız kokusu üretir (ve hatta bazı bireyler 40 ppm den yüksek knsantrasyonda) ağız kokusu üretir. İşte bu bireylerin ağız kokusu seviyesi başlangıçta düşük ölçülmüş bile olsa ağız kokusu hastasıdır.

Aşağıdaki resimde burun kavitesi (solda) ve nefes (sağda) kokusu ölçümü yapılmaktadır
Nefes kokusu ağız kokusundan farklıdır.
İnsanın kan gazları nefesine karıştığı için, bireyin nefesinde ölçülen gazlar aslında
kan kimyasının bir yansımasıdır.
Burada incelenmek üzere balona toplanan nefes gazları biraz sonra ölçülecektir.

kanül balon


OLFAKTOMETRİK KOKU HASSASİYET TESTİ
Bireyin burnuna yukarıda solaki resimde görülen düzenek ile bilinen bir koku gönderilir. Musluk giderek açılır ve bireyin ilk koku algıladığı ,nda haber vermesi istenir. Böylece bireyin koku algılama hassasiyeti (eşik değeri) tespit edilir. Ağız kokusu hastalarında bu eşik değer yüksek bulunur ve teşhis edilmesini sağlar. Böylece bireyin anlık ağız kokusu kaç ölçülürse ölçülsün ağız kokusu hastası ise teşhis etmek mümkün olur.Aşağıdaki fotoğraflarda sağlıklı bir insanın ağzından ölçülen fizyolojik ağız kokusu görülüyor.
Halitorium ağız kokusu kliniğinde kullanılan cihazlar Halitorium ağız kokusu kliniğinde kullanılan cihazlar

TAT-KOKU KONFÜZYON TESTİ
Bazıbireyler dillerindeki tat reseptörleri ile koku alırlar (kemosensor disfonksiyon veya disguzi). Bu hastalar silindeki tadı ağız kokusu olarak hissederler fakat kimseyi ikna edemezler. Psikiyatriste gönderilirler. Aslında gerçekten hiç kimsenin duymadığı bir ağız kokusu duymaktadır. Bu bireyleri teşhis edebilmek için ağızda suni bir koku oluşturulur ve dil uyuşturulur. Koku algısı yoklanır.

HALİTORİUM KLİNİKTE TESPİT EDİLEBİLEN AĞIZ ve NEFES KOKUSU GAZLARI ŞUNLARDIR
- Uçucu organik gazlar (116 tane)
- Azotlu gazlar (amonyak-NH3)
- Kükürtlü gazlar +4 değerlikli olanlar (SO2)
- Kükürtlü gazlar -2 değerlikli olanlar (H2S vs..)
- Parlayıcı gazlar (Hidrojen, metan grubu, (72 tane)
Ölçülebilen gazların listesi için tıklayınız

AĞIZ ve NEFES KOKUSU ÖLÇÜM RAPORU
Bütün ölçümler bir ağız kokusu ölçüm raporu şeklinde teslim edilir. Raporda hangi gazın ağız kokusu veya nefes kokusu yarattığı ve bireyin neresinden kokunun ağırlıklı olarak ortaya çıktığı anlaşılabilir. Bu rapor ile hangi doktora gideceği bireyin kendi insiyatifindedir. Örnek bir rapor görmek için tıklayınız.


HALİTORİUM AĞIZ KOKUSU ÖLÇÜM KLİNİĞİNDE AĞIZ KOKUSU TEDAVİSİ YAPILMAZAna sayfa               Ağız kokusu neden olur                Randevu al                   Halitorium Kliniğin yerini gör

Ziyaretci sayısı:
counter

Bu sitedeki her hangi bir bilgiden izinsiz alıntı (çalıntı) yapanlar hakkında yasal haklarım saklıdır. Kaynak gösterilmeden kullanılamaz. Aksi durumda, 5846 Sayılı Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu’nun 36 ve 37. maddesine aykırıdır ve suç teşkil etmektedir. Ayrıca internet ortamında yapılan yayınların düzenlenmesi ile ilgili olarak 4 Mayıs 2007 tarihinde kabul edilen 5651 sayılı internet yasasına göre de bu durum cezai işlem gerektirmektedir. Buradaki bilgiler destek sağlamak içindir. Muayene, tanı ve teşhis yerine geçmez.